Belçika menşeli olan IRMM, JRC ( Ortak Araştırma Merkezi) 'nin Avrupa' daki 7 araştırma merkezinden birisidir. 1957 yılında kurulan enstitü 1960 yılında Central Bureau for Nuclear Measurements (CBNM) adı altında çalışmalarına başlamıştır. 1993' te, gıda güvenilirliğinden çevresel kirliliğe kadar ölçüm parametrelerini genişleten enstitünün yeni misyonunu yansıtma...

Belçika menşeli olan IRMM, JRC ( Ortak Araştırma Merkezi) 'nin Avrupa' daki 7 araştırma merkezinden birisidir. 1957 yılında kurulan enstitü 1960 yılında Central Bureau for Nuclear Measurements (CBNM) adı altında çalışmalarına başlamıştır. 1993' te, gıda güvenilirliğinden çevresel kirliliğe kadar ölçüm parametrelerini genişleten enstitünün yeni misyonunu yansıtmak için yeni bir isim verilmiştir.

Bu enstitünün görevi; endüstriyel alanda öncü olabilmek, yaşam kalitesi ve güvenini Avrupa Komisyonuyla geliştirip sağlayarak, daha iyi ölçüm standartlarına sahip olmaktır.

IRMM akredite laboratuvarlarının birincil amacı ölçümlerdeki güven aralığının ve ölçümlerin doğruluğunun sağlanması aynı zamanda dünya çapında kabul görmüş kalite standartları öncülüğünde üretim yapmaktır.

2005 yılında GMO (Genetiğiyle Değiştirilmiş Organizmalar) laboratuvarları kurulmuş ve burada gen testleri yapılmaya başlanmıştır.

JRC-IRMM tarafından işletilen European Union Reference Laboratuvarlarında (EURLs):

  • Gıda katkı maddesi analizi
  • Yiyecek ve içeceklerde ağır metal analizi
  • PAH analizi
  • Mitoksin analizleri
gerçekleştirilmektedir.

IRMM bugün gıda güvenliği, kalitesi ve biyolojik analizler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden birisidir. ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına göre çalışan IRMM, ISO/IEC 17025, ISO Guide 34 ve ISO/IEC 17043' e göre akredite laboratuvarlarında referans standart ve referans malzeme üretimi yapmaktadır.

Ürün grupları içerisinde gıda, çevre, klinik, endüstri ve özellikle radyoaktif analizlerde kullanılan referans standartlar bulunmaktadır.