Interface 5000 modeli, Batarya testleri için geliştirilmiş tam donanımlı bir potentiostat/galvanostat cihazıdır. Sahip olduğu teknik özellikler ile yakıt hücrelerinin ve süperkapasitörlerin testleri için de kullanılabilmektedir.

Interface 5000E, çeşitli enerji depolama ve dönüşüm cihazlarının hücre seviyesi testleri ile deney sırasında tüm hücre gerilimin...

Interface 5000 modeli, Batarya testleri için geliştirilmiş tam donanımlı bir potentiostat/galvanostat cihazıdır. Sahip olduğu teknik özellikler ile yakıt hücrelerinin ve süperkapasitörlerin testleri için de kullanılabilmektedir.

Interface 5000E, çeşitli enerji depolama ve dönüşüm cihazlarının hücre seviyesi testleri ile deney sırasında tüm hücre geriliminin yanı sıra yarım hücre gerilimlerini de izleyebilmek için tasarlanmıştır.

Çift Elektrometre

Sahip olduğu ikinci elektrometre size tipik bir üç elektrotlu deney koşullarında her iki yarım hücreyi de izleme olanağı sunar. Şarj/deşarj deneyleri ve EIS deneyleri sırasında, hem tüm hücreyi hem de anot ve katodu ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

50 uA - 5A akım aralığında +/- 6V Uygulama potansiyeli ve +/-8.5V / +/-2.5V çalışma potansiyeli (Compliance) değerlerine sahiptir.

Accuracy Contour Plot (Doğruluk/Kesinlik Sınırları Çizelgesi)
"Accuracy Contour Plot" çizelgesi cihazınızın gerçek dünyada nasıl bir performans göstereceği ile ilgili detaylı bir bilgi vermektedir. Sonuçlar alınırken gerçek ölçümlerde olduğu gibi hücre bağlantı kabloları takılı olarak kullanılmıştır. Bu çizelgeler farklı üreticilerin benzer modellerini karşılaştırmada size yardımcı olmaktadır.

Çok Kanallı Sistemler
Interface 5000 modeli cihazlarımız tek-kanal, bi-potansiyostat yada çok kanallı olarak kullanılabilmektedir.

MODELLER

INTERFACE 5000P (POWER)
 • Electrochemical Energy: Includes charge, discharge, cyclic charge-discharge techniques, potentiostatic, galvanostatic, self-discharge, leakage rate, and read cell voltage.
 • Electrochemical Impedance Spectroscopy: includes the ability to perform galvanostatic EIS up to 20 kHz.

INTERFACE 5000E (EVERYTHING)

 • Electrochemical Energy - Test single-cells and stacks of various batteries, fuel cells or supercapacitors. Includes charge, discharge, cyclic charge-discharge techniques, potentiostatic, galvanostatic, self-discharge, leakage rate, and read cell voltage.
 • Electrochemical Impedance Spectroscopy - Includes experimental scripts for potentiostatic, galvanostatic and hybrid impedance spectroscopy experiments in addition to single frequency techniques like Mott-Schottky. We also have our unique power-leveling multisine technique that improves signal-to-noise across the spectrum. On the analysis side, it provides tools for fitting spectra to equivalent circuit models, Kramers-Kronig transform for data validation and a graphical model editor. Our software even includes a script for EIS simulation.
 • Physical Electrochemistry - Techniques such as cyclic voltammetry, chronoamperometry, and chronopotentiometry and derivatives of these techniques.
 • Pulse Voltammetry - Techniques such as pulse voltammetry, square wave voltammetry, and associated stripping techniques such as anodic stripping voltammetry.
 • DC Corrosion - Run standard DC corrosion tests such as polarization resistance, potentiodynamic, cyclic polarization, and galvanic corrosion in addition to a number of others.
 • Electrochemical Signal Analyzer - Designed specifically for the acquisition and analysis of time-dependent electrochemical noise signals. Cell voltage and current are continuously monitored at rates from 0.1 Hz to 1 kHz. A full featured set of analysis tools provides powerful analysis features such as statistical analysis, detrending, impedance spectra, and histogram analysis.
 • Electrochemical Frequency Modulation - A non-destructive corrosion rate measurement technique. It allows for measurement of the corrosion rate without prior knowledge of the Tafel constants. In addition, the technique determines the Tafel constants and provides 2 internal validity checks.
 • Critical Pitting Temperature - Controls a Gamry Potentiostat, TDC4 Temperature Controller, and associated accessories to automatically measure the Critical Pitting Temperature of a material.
 • Electrochemical Noise - A more general form of electrochemical noise testing. It is also an ECM8 Multiplexer compatible electrochemical noise software package.
 • eChemDC Toolkit - contains all of the capabilities of the eChemBasic and further extends these capabilities by adding advanced signals and data acquisition modes to simplify implementing experiments like cyclic voltammetry, pulse voltammetry, and dynamic DC corrosion techniques. Also includes more advanced stop tests, particularly useful in fast experiments.
 • eChemAC Toolkit - Includes full capabilities of eChemDC Toolkit plus allows electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and EFM experiments.
    Interface 5000P Interface5000E
Cell Connections 2, 3, 4 or 5
Maximum Current ±5 A
Current Ranges 6 (50 μA - 5 A)
Current Ranges
(including internal gain)
8
Minimum Current Resolution 150 pA
Maximum Applied Potential ±6 V
Rise Time <1 μs
Minimum Time Base 10 μs
Noise and Ripple <20 μV rms
   

CONTROL AMPLIFIER

Compliance Voltage ±8.5 / ±2.5 V
Output Current >±5 A
Speed Settings 5
Unity Gain Bandwidth 1050, 250, 43, 4.4, 0.5 kHz
   

EIS MEASUREMENT

EIS 10 μHz - 20 kHz 10 μHz - 1 MHz
EIS Accuracy See Accuracy
Contour Plot
Voltage AC Amplitude 3 V maximum
Current AC Amplitude 5 A maximum
   

ELECTROMETER

Input Impedance >1012 Ω || <2 pF
Input Current (typical) <25 pA
Bandwidth >12 MHz at -3 dB
CMRR >98 dB (10 kHz)
>88dB (100 kHz)
   

POTENTIAL

Applied Accuracy    ±1 mV ±0.2% of setting
Applied Resolution 200 μV, 50 μV, 12.5 μV/bit
Measured Accuracy ±0.5 mV ±0.2% of reading
Measured Resolution 200 μV, 20 μV, 2 μV/bit
   

CURRENT

Applied/Measured Accuracy ±25 pA ±0.05% of range ±0.2% of value
Applied/Measured Resolution 0.0033% full-scale/bit
Bandwidth >5 MHz (5 mA)